Yaşam Alanlarınızın Gizli Kahramanı: KARKİM Yapı Kimyasalları

Yaşam Alanlarınızın Gizli Kahramanı: KARKİM Yapı Kimyasalları

Yaşam Alanlarınızın Gizli Kahramanı: KARKİM Yapı Kimyasalları

Türkiye’de inşaat ve imalat sektörüne yaklaşık yarım asırdır hizmet veren Kar Group bünyesine, 2011 yılında üretime başlayarak dâhil olan Karkim Yapı Kimyasalları, 10 farklı alanda sunduğu 132 çeşit ürünüyle sektörde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Ürün çeşitliliğinden, Ar-Ge çalışmalarına, usta eğitimlerinden bu doğrultuda oluyturulmuş Karkim Akademi’ye ve yakın zamanda açmayı planladıkları Elazığ fabrikasıyla birlikte 2016 yılı hedeflerine kadar birçok konuyu Karkim Yapı Kimyasalları Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Faruk Can ile konuştuk.

Yapı kimyasalları sektörünün öncü kuruluşlarından Karkim’i daha yakından tanımak isteriz. Ne zaman ve nerede kuruldu? Üretim tesisiniz ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

45 yıllık KarGroup bilgi, deneyim ve proje gücünü profesyonel kadrosu ile birleştiren KARKİM Yapı Kimyasalları; üretime 2011 Aralık ayında Gebze-Kocaeli'ndeki fabrikasında başlamıştır.

Ürünlerimiz son teknoloji ile 2400 m2 kapalı ve 5000 m2 açık stok alanında, tam otomatik dolum, paketleme ve paletleme sistemi kullanılarak saatte 50 ton kapasite ile üretilmektedir. Yatırımı devam eden Orhangazi-Bursa tesisimiz ise üretimine saatte 80 ton kapasite ile 2014 yılında başlamıştır.

Ürettiğimiz ürünler; inşaat sektörünün önemli bir yan kolu olan yapı kimyasallarının, beton ve harç katkıları, çimento esaslı su izolasyonu, ısı yalıtım harçları, fayans ve seramik yapıştırıcıları, derz dolguları, tamir harçları ve zemin kaplamaları gibi alt grupları kapsamaktadır. Ayrıca KarTherm markası ile pazara sunduğumuz paket ısı yalıtım sistemimiz mevcuttur.

Karkim olarak; son teknoloji ile ürettiğimiz ürünlerimizi etkin Ar-Ge çalışmaları ile destekliyor, sektörün ve tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, onlara konforlu, dayanıklı ve uzun ömürlü yaşam alanları yaratmada katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Karkim Yapı Kimyasalları olarak sektörün hangi alanlarına yönelik kaç farlı ürün grubuna ve ürüne sahipsiniz?

Karkim Yapı Kimyasalları olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar son teknolojilerle üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimiz sektörde 10 farklı alanda 132 çeşit olarak yer alıyor. Ürünlerimizin yer aldığı 10 farklı alanı da; Yapıştırıcılar & Derz Dolgular, Isı Yalıtım Sistemleri, Su Yalıtım Sistemleri, Mastikler & Yardımcı Malzemeler, Sıva & Harçlar, Onarım Güçlendirme, Zemin Uygulamaları, Restorasyon Harçları, Beton Katkıları ve Kireç olarak sayabiliriz. Bildiğiniz gibi, Karadeniz Madenciliğin bünyesinde kireç firmaları da var. Biz Ortadoğu’ya da ihracat yapıyoruz.

Konu ihracattan açılmışken Karkim olarak ihracata yönelik çalışmalarınız hakkında da bilgi verebilir misiniz?

İngiltere ürünlerimizi iş güvenliği gereği 25 kg değil, 20 kg ambalajlarla istedi. Ürünlerimizi 20 kg’lık ambalajlarla İngiltere’ye göndermeye başladık. İngiltere’de malzemelerimizi distribütör mantığıyla çalışan bir firmaya veriyoruz, o da İngiltere’ye dağıtımını sağlıyor. Büyük ihtimalle bu dağıtım İngiltere’nin sömürgesi olan diğer yerlere de ulaşacaktır. Bizim orada hedefimiz; marka bilinirliğini arttırmaktı bu yönden bu dağıtımın iyi olduğunu düşünüyorum. Yeni ürünler girdi firmamıza. Bu ürünler içerisinde kristalize malzemeler var. Ancak şunu da belirtmeliyim ki; yaşanan seçim kaosu sektördeki verimliliği daralttı. Yine de 2016’dan ümitliyiz.

2016 hedeflerinizi soracağım ancak öncesinde atlamadan, firmanıza yeni ürünler girdiğini belirttiniz. Epoksi kaplamalı ürünleriniz mesela… Bunların direkt üretimine başladınız mı?

Biz aylardır o ürünün ar-ge çalışmalarını yapıyorduk zaten. Çalışmalar bitti, makineleri geldi ve artık üretime başlayacağız.

Peki, ürün sertifikasyonu noktasında ne durumdasınız?

Bunların hepsinin belgesi olması şart, belge olmadan hiçbir işlem yapamayız. Hepsinin CE standartları zaten mevcut.

Söz yeni ürünler ve sertifikasyon çalışmalarından açılmışken Karkim olarak sektöre yönelik Ar-Ge çalışmalarınız, varsa usta eğitimleriniz ya da kurum içi eğitim çalışmalarınız hakkında da bilgi edinmek isteriz.

Usta eğitimleri çok önemli çünkü tüketiciden önce sizin ürünlerinizin pazardaki konumunu ustalar belirliyor. Bu nedenle bizim en önem verdiğimiz portföy ustalar. Ustanın beklentilerini de tüketiciye yansıtması oldukça önemli. Bu anlamda Karkim Yapı Kimyasalları olarak, sektörün ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiğimiz ürünlerin doğru kullanımına yönelik periyodik eğitimler vermekte ve uygulayıcıları bilinçlendirerek uygulama kalitesini artırmaktayız. Bu amaçla Karkim bünyesinde 2013 yılında kurulan "Karkim Akademi" ile yıllık olarak belirlenen eğitim programı çerçevesinde seramik / dış cephe usta ve taşeronlarına, projelerde malzeme seçimini yapan karar vericilere ve bayi satış temsilcilerine yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz.

Özellikle tarihi eser ürünlerin restorasyonunda kullanılan harçların üreticisi durumundayız.

Restorasyon yapılacak alanları değerlendirmenizi ve restorasyon ürünlerinizden bahsetmenizi istesek?

Ana malzememiz hidrolik kireç. Bu ürün tarihi eserlerde zorunlu ve kullanılması gereken bir ürün. Çimento içermeyen sıvalar, enjeksiyon ürünlerimiz var. Zaten ürünlerimiz şu an kullanılıyor. Afyon’da, İstanbul’da, İzmir’de kullanıldı. Yurtdışında da proje bazlı çalışan Türk firmaları yurtdışındaki restorasyonlarda bizim ürünlerimizi kullanacak.

Antalya Fuarı’nda yer alacak olmanızın nedenlerinden biri de sanırım bu tarihi dokuya hakim bir bölge olması. Yanılıyor muyum?

Doğru. O bölge tamamen turistik bir bölge, bu nedenle orada da varlığımızı hissettirmek istiyoruz. Peki, fuardan beklentiniz? Tarihi eserlerin restorasyonlarında belediyelerin bir hakimiyeti var. O fuarlara da belediyeler katılım gösteriyor. Orada kamu kurum ve kuruluşlarına da varlığımızı hissettirmek istiyoruz.

Kar grup olarak sektörün sorunları sizce neler?

Firmalar hep fiyat odaklı çalışıyor dolayısıyla kaliten ödün veriyorlar diye düşünüyorum. Ayrıca bir ürün ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir şeklinde yanlış bir algı var. Bu noktada sıkıntılarımız var. Bizim hedefimiz kalite ve ulaşılabilirlik bakımından Türkiye’nin ilk 5 firması arasında olmak. Sektörde yapı kimyasalları üreticileri rakamsal olarak binlerin üstüne çıkmış durumda. Rekabeti; yaptığımız yatırımla karşılaştırdığımızda, rekabetin içine girmenin dahi anlamsız olduğunu görüyorsunuz. Çünkü siz çok büyük yatırımlar yapıyorsunuz, diğer tarafta merdiven altı diyebileceğiniz firmalar sizin karşınıza rakip olarak çıkıyor. Bu nedenle Karkim Yapı Kimyasalları olarak bizim o küçük markaların pastalarından bir beklentimiz yok. Biz firma olarak üretim yaptığımız için kendi sınıfımızda en ekonomik ürünler üretenlerden birisiyiz. Kalite olarak standartlara ulaşıp, fiyat olarak da beklentilerin üzerinde olmayan bir firmayız. Fiyat rekabetine hiçbir zaman girmek istemiyoruz. Bizim için önemli olan kalite. Fiyatta değil, kalitede rekabet olur.

Son olarak 2016 yılına yönelik adımlarınız, hedef ve beklentileriniz nelerdir?

Karkim Yapı Kimyasalları olarak biz önce İstanbul’un dışına çıkıp ulusal daha sonrasında da Türkiye’nin dışına çıkıp uluslararası bir marka olma derdindeyiz. Elazığ’a 1 tesis daha açıyoruz. 2016 yılı içerisinde biter diye umuyoruz. Oradaki üretim nasıl olacak? Orada da direkt yapı kimyasalları üretimi olacak. Peki, neden Elazığ?O bölgedeki her yerde var olabilmek için. Oradan ihracatı da düşünüyoruz. Biz firma olarak büyüyoruz ve büyüdükçe ulusal kanallarda, dergilerde var olmaya başlıyoruz. Bunu Türkiye’nin her yerindeki insan okuyor ya da izliyor, ulusal olunca ve herkese ulaşınca oradaki insanlara da hizmet sunmak gerekiyor. Oradaki kullanıcıların da ayağına gitmek lazım. Oradaki müşterilerin İstanbul’dan gelecek mallara bir de lojistik masrafı vermelerini önlemek, aynı kalitedeki mallara aynı fiyatla ulaşabilmelerini sağlamak niyetindeyiz. Çünkü biliyoruz ki, ‘Gidemediğin yer senin değildir.’ Ayrıca şunun da altını çizmek isterim ki, biz bu yeniliklere imza atarken, çalıştığımız, bizimle beraber yürümeye karar vermiş firmalarımıza da hizmet etmek peşindeyiz. Özellikle ısı yalıtımı ve çimento esaslı toz gruplarında fason olarak üretim yaptığımız firmalar var. Onların da maliyetlerini düşürmek, pazarda ürünlerinin bilinirliği arttırmak ve pazar payını genişletmek adına bu tür yatırımlara da devam edeceğiz.